Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč nesnášíme cikány

„Jsou líní, nepřizpůsobiví, nikdy nebudou pracovat, kradou a jinak to ani nikdy nebude – vždyť to trvá už víc jak 50 let a s nic se nezměnilo..“ tak zní argumenty lidí, se kterými jsem se v poslední době bavil o romské problematice. Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl napsat článek na tak ožehavé téma je ten, že výše zmiňované argumenty používá široké spektrum lidí – od teenagerů až po důchodce. Z jejich výpovědí jde cítit averze až nenávist. Ona jasnost a jistota v jejich tvrzení mě zaráží, protože považuji přílíš jasná tvrzení za nezřejmá.[1] Pojďme se nyní krátce a zjednodušeně podívat na romskou problematiku. (Tento článek berte jako podnět, impuls pro zamyšlení. Pro ty, co by chtěli proniknout hlouběji, doporučuji knihu Dr. Horváthové)

Prohlubujme to, co nás spojuje,

překonávejme to, co nás rozděluje,

uchovávejme to, co nás rozlišuje.

Bernard z Clairvaux, 1091–1153,

francouzský teolog a mystik[2]

 

Historie Romů

Romové přišli do Evropy (Balkán, jižní Evropa) v 8. století z Indie, kterou díky kastovnictví opustili. Do střední a východní Evropy se dostali kolem 15. století a byli tehdy vítanými hosty pro svou zcestovalost, znali spoustu novinek ze světa, stejně jako pro hudební nadání a slušnou dovednost v kovařině. Později začali být méně oblíbenými, obyvatelům vadily jejich drobné krádeže. Z tohoto období možná pochází ono známé spojení: „Cikáni kradou.“ Vraťme se nyní na chvíli do současnosti. Ačkoli krádeže (drobné a menší – jízdní kolo, kov do sběru) na straně Romů nelze popřít, tak v situaci, kdy v malém i velkém kradou všechny vrstvy společnosti, kdy ze všech stran slyšíme slovo „korupce“ a „jak my s ní zatočíme“, astronomické částky státního rozpočtu nadále mizí neznámo kam, pozbývá tato stížnost patřičnosti.

Již v zákonech a nařízeních pro četnictvo z roku 1888 jsou Romové označováni za cizince, s jejichž zlořády se mají vypořádávat četníci spolu s obcemi. Čili romská problematika u nás existuje nejméně sto let a přetrvává doposud. Za první republiky byli Romové evidováni, čehož později zneužili nacisté a z původních osmi tisíc jich na našem území zůstalo necelý tisíc. Možná i zde můžeme vidět důvod, proč se Romové často ke své národnosti nehlásí.

Romové v 50. letech opět čelí podobnému problému, který stál za jejich odchodem z Indie – nyní jejich kočovný styl života neseděl komunistickému zřízení. Komunisté Romy „přesídlili“ do měst a vesnic po celém území státu za účelem jejich asimilace. Toto řešení nebylo příliš úspěšné a problém začlenění je dodnes aktuální. Integrovaní Romové (zní to strašně) se většinou ke svému původu nehlásí. Podobně je tomu ale i u dalších minoritních skupin – např. vysokoškolsky vzdělaní Afroameričané ve Spojených státech. Ti přejímají nejen kulturní zvyklosti, ale i životní hodnoty jejich „bílých“ spolužáků, nicméně často čelí vnitřnímu boji – potlačují své kulturní kořeny a mentalitu, přetrhávají sociální vazby. (Michelle Obamová na podobné téma napsala bakalářskou práci) My většinou nad takovou věcí mávneme rukou – jsme přece silní a pokud chceme uspět, musíme se se vším poprat. Barva naší pleti nám totiž téměř nikdy v ničem nebránila. (inspirace: proslulá báseň R. Kiplinga The White Man's Burden - Břímě bílého muže)

 

Romská problematika[3]

Mezi hlavní příčiny střetů, hádek a přímé nenávisti patří, pomineme-li motivy čistě rasistické, spory okolo bydlení a špatná zkušenost běžných styků. Romské rodiny často dům či byt tzv. „vybydlí“ a utváří ghetta složená z jednotlivých sídlišť. Okolní obyvatelé si často stěžují na hluk, nepořádek, dochází ke střetu dvou neslučitelných životních stylů. Přidáme-li k tomu neschopnost úřadů potíže adekvátně řešit a dojmy ze setkávání s „cikány“ na ulici („Špinavá chátra pokřikující nadávky a pohoršující okolí..“), jsou příčiny hrozby otevřeného konfliktu už docela jasné. Pobírání sociálních dávek budí u mnohých "poctivě pracujících" nelibost. Velký problém je rovněž vzdělanost Romů, na kterou se v rodinách neklade velký důraz (resp. zprvu veliký, následně ale frustrací opadá). Většina Romů chodí do zvláštních škol a postrádají tak v dnešním světě potřebnou kvalifikaci.

 

Nástin v tápání

Zvrátit či alespoň zlepšit naše vzájemné vztahy půjde dost možná přetěžko, přesto stále existuje možnost pokusit se navázat alespoň nějaký kontakt, najít v sobě porozumění. Třeba se nic zásadního nezmění, ale bez pokusu se nikam neposuneme. Zodpovědnost leží jak na většinovém obyvatelstvu, tak na romské komunitě - absence komunikace je zde více než zřejmá.

 

Makropohled

Vnímejme také romskou problematiku v širších souvislostech – problematika soužití národnostních menšin se stala ve 20. století zvláště tragickou – nejen v případě nacistické genocidy a komunistického sociálního inženýrství, ale také otroctví, lynčování černochů, segregace..

Zamysleme se a snažme se o problémech mluvit a řešit je ("romská problematika" není pouze problém Romů, ale i problém většinové společnosti), protože mlčet můžeme o všem.

 

[1] Willy Brandt o přesvědčení a pravdě říká: „Rozlučme se s jednou Pravdou a naučme se žít s pravdami.“

[2] HORVÁTHOVÁ, Jana. Kapitoly z dějin Romů. Člověk v tísni. Praha : Lidové noviny, 2002. 84 s.

[3] FIGURA, Roman. Přátelé Černého macaráta, o.s.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Mráz | čtvrtek 24.2.2011 9:43 | karma článku: 10,92 | přečteno: 2025x
  • Další články autora

Miroslav Mráz

Na svatební cestu napříč Vietnamem

Vydat se na svatbu našeho kamaráda do protáhlé země poloostrova Zadní Indie bylo spontánní rozhodnutí, kterému zpočátku snad nikdo nevěřil. Když jsme na pražském letišti našívali české vlajky na krosny a listovali ve vietnamském slovníku, bylo jasné, že to myslíme smrtelně vážně.

20.10.2013 v 10:00 | Karma: 12,92 | Přečteno: 363x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Překládám jedině zdarma, aneb Jak jsem se dostal na TEDActive 2013

Rozhlížím se po velké místnosti, která podezřele nápadným způsobem připomíná styl bradavické Školy čar a kouzel. Pod majestátným lustrem sedí za stoly uspořádanými do písmene U 20 čarodějů-překladatelů z různých koutů světa – od Brazílie, Tuniska, Francie, České republiky, Švédska, Řecka, Ukrajiny, Černé hory, Srbska, Tanzánie, přes Turecko, Arménii, Ázerbájdžán, Indii, až po Čínu a Jižní Koreu. Jsem v záběru kamer a tak neváhám, beru do ruky mikrofon a pronesu dlouhou řadu zaříkadel na výzvu Alanny, která chtěla zopakovat kouzlo, které mě přeneslo až sem – do kalifornské pouště na setkání překladatelů v rámci konference TEDActive: „Vždy jsem byl fascinován myšlenkami a bavilo mě překládání. Chvíli jsem uvažoval o tom, že bych se tím mohl i živit, ale po prvním překladu manuálu k obsluze mikrovlnky jsem změnil názor. V poslední době se má fascinace z myšlenek přesunula na jejich realizaci. Náš první projekt na uspořádání divadelního představení jsme s kamarády ale natolik přestřelili, že bylo nutné ubrat na fantazii. Další akce nám ukázaly, jak těžké je něco měnit. Člověk se ale nemůže po prvním střetnutí svých myšlenek s realitou, ve kterém má realita mírně navrch, podělat. Začal jsem proto hledat inspiraci, něco, co by mi pomohlo udržet nadšení a mírnou naivitu a zároveň motivovalo úspěchem jiných. A tak jsem narazil na TED.“

11.3.2013 v 10:00 | Karma: 10,57 | Přečteno: 285x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Komparativní výhoda ve vánočním hávu

Sedím právě na letišti, přede mnou hraje čtyřicetičlenný dětský orchestr vánoční (americké) písně a dopadá na mě jistá nostalgie. A protože jsem zároveň po čtyřech letech studia ekonomie konečně skutečně pochopil, resp. přijal, myšlenku komparativní výhody, rád bych vánoční tématiku spojil právě s ní.

16.12.2012 v 10:00 | Karma: 7,27 | Přečteno: 637x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Chceme šetřit? Legalizujme drogy!

Nechvalně proslulá prohibice alkoholu z dvacátých a třicátých let v Americe jen zesiluje hlasy mnohých ekonomů prosazujících legalizaci drog. Ušetříme tak až 46 miliard dolarů! A to není vše, milé drogy ještě zdaníme a to nám přinese do kapsy dalších 15 miliard! Přes čtyřicet let trvající válka proti drogám nás stála přece zbytečně moc a jediný její pozitivní efekt je nižší úroveň spotřeby. Ba naopak prohibice přináší jen samá negativa - vyšší míru násilí (vysoká cena dovádí závislé k prostituci a dalším zločinům), korupci apod. Milton Friedman na sklonku svého života dokonce říkal: „Legalizujte drogy a bude tu dvakrát míň věznic a vězňů.“

9.11.2011 v 20:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 730x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Budoucnost eurozóny

Nad Evropou se vznáší černé mraky, v sázce je nejen budoucnost Řecka, ale i samotného eura. Po letech vyplývá na povrch, že je řecký dluh prolezlý Evropou jako krkovička a zejména centrální lídři ve snaze spasit eurozónu čelí dvěma obrovským výzvám – hasit fiskální požár a zároveň určit směr dalšího vývoje. Na otázku, jestli by jím byla hlubší integrace EU hledali v rámci Masarykových debat odpověď dva týmy řečníků.

3.11.2011 v 20:00 | Karma: 8,84 | Přečteno: 712x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 830x
Student, renesanční kulturista, člen Přátel Černého macaráta.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky