Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší génius všech dob, sluneční skvrny a revoluce v Egyptě

V tomto článku vás proženu životem zapadlé americké hvězdy, labyrintem mýtů až po současnou situaci v Egyptě.

 

Génius Sidis

V souvislosti se spojením „největší génius všech dob“ vás jistě napadnou velikáni typu Einstein, Newton, DaVinci nebo Goethe. Zřejmě nikdy jste ale neslyšeli o Williamu Jamesi Sidisovi, zapadlému pionýru lidského poznání.

William se narodil těsně před začátkem 20. století do rodiny psychologa a medičky, což bylo pro jeho další život osudným. Jeho otec Boris zpozoroval u malého Sidise nadměrnou zvídavost a radost z poznávání nových věcí a tak neváhal a začal svůj malý experiment, jehož výsledkem byl zřejmě nejvýkonnější mozek, který kdy kráčel po Zemi. William již v 18 měsících čte New York Times, v osmi letech mluví osmi jazyky, včetně svého vlastního, v jedenácti letech je přijat na Harvardovu univerzitu v rámci programu pro nadané mladé studenty (mezi jimiž jsou např. matematik Norbert Wiener, vynálezce Richard Fuller a skladatel Richard Sessions) a stává se americkou hvězdou. Na Harvardu jako šestnáctiletý přednáší a všichni mu předpovídají skvělou kariéru nedostižného matematika.  Po ukončení bakalářského studia William v euforii sděluje novinářům, že hodlá žít dokonalý život, který pro něj představuje život v ústranní. Štěstí se nicméně Sidisovi v pozdějším životě jakoby vyhýbá (snad daň za raketový vzestup) a čelí mnoha nepříjemnostem – vyhazovu z univerzity, odsouzení k osmnácti měsícům vězení za spoluúčast v květnovém socialistickém pochodu, odloučení od rodiny, vykonávání mnoha pokoutných povolání. Ze zázračného dítěte se stává pronásledovaný psanec.

Sidisův věhlas spočívá v jeho obdivuhodně širokému záběru – od spisů o kosmologii k americkým dějinám, přes vyčerpávající systematický popis dopravních sítí a studie stavebnictví. V pojednání o kosmologii z roku 1925 předpovídá existenci temné hmoty, jejíž popření označil Albert Einstein za největší chybu svého života, a fascinujícím způsobem uvádí teoretický koncept „reversibility“ druhého termodynamického zákonu, pomocí něhož dokazuje mylnost teorie Velkého třesku a uvádí, že vesmír je nekonečný a věčný – jednoduše nemá začátek, ani konec, počátek, ani zánik. Sidis tak originálním způsobem uvádí mechanismus, který je aplikovatelný v mimogalaktickém prostoru a poukazuje na neúplnost, ba dokonce úplné selhání Einsteinovy obecné teorie relativity.

Mytický urychlovač revolucí

O vlivu Slunce na život na Zemi bylo popsáno mnoho stran a nikdy nebyly učiněny jasné závěry. Výskyt slunečních skvrn je např. často spojován s mystickým mýtem globálního oteplování. Mystickým z řeckého mystérion – pouze pro zasvěcené, mýtem,  jak praví Tomáš Sedláček, protože, ačkoli v něj nevěříme, žijeme jej – je všudypřítomný, přesto jej nikdy neuchopíme. Snaha některých vědců udržet hlavní příběh pak někdy vede k aférám typu Climategate..

Ve svém kratičkém pojednání z roku 1918 Sidis zajímavě píše o vlivu sluneční aktivity na urychlení revolucí. Férově však přiznává, že sluneční skvrny nejsou hlavní příčinou nepokojů, v zemi musí již existovat revoluční tendence. Jeho teze je ve zkratce následující: čím větší je počet slunečních skvrn (maximum), tím studenější je počasí, což způsobuje v „chladných“ zemích špatnou úrodu a dochází k hladomorům. To samé se děje v opačných podmínkách:  malý počet skvrn – teplejší počasí – špatná úroda v „teplých“ zemích a následné potíže. Přesvědčivě dokládá seznam třiceti tří revolucí, z nichž většina proběhla právě podle tohoto předpokladu – pro názornost uveďme např. ruskou revoluci z roku 1917, kdy se její příčiny zdůvodňovaly v tisku následovně: „Starý režim dovedl zemi na samou mizinu a lidi k úplnému vyhladovění.  Nedalo se to již déle snést. Obyvatelé Petrohradu vyšli do ulic projevit svou nespokojenost. Byli však zahnáni střelbou.“ Fyzické strádání – zejména hladovění spolu s nedostatkem oblečení a paliv označuje za hlavní příčiny revolucí. Obyčejně účinné represe lidem v takovém případě nezabrání v projevu nespokojenosti.

Egyptská případovka

Snímky z pro(do)bíhajících lidových bouří severní Afriky, zvláště pak Egypta, obletěly svět. Co nepokoje způsobilo? Podle Sidise by se mělo jednat o následek špatného počasí a úrody. Zkontrolujme ještě další předpoklad: ano, jsme v období slunečního minima v oblasti „teplého“ Egypta. Co na to říkají jiní?

Podle Oxfamu ohrožují miliony životů vysoké ceny potravin, které „vyjídají“ peněženky lidí žijících v méně rozvinutých ekonomikách z 50-80%. Oxfam vidí hlavní příčinu vzrůstu cen ve špatném počasí, vysoké ceně ropy, zvýšené poptávce po biopalivech, restrikcích v exportu a finančních spekulacích. Vidíme, že se jedná o složený komplex na sebe navazujících dějů, jakoby kopírujících úvahy Sidise. Co se týče revolučních tendencí, ty byly v Egyptě jistě přítomné již dlouhou dobu. Poté, co se v prosinci upálil stánkař na protest proti vládní korupci vše nabralo na spádu. Krize v Tunisu podnítila mladé lidi k protestu proti stoupající nezaměstnanosti, policejní brutalitě, vysokým cenám potravin a represivnímu režimu. Vysoký počet vysokoškolsky vzdělaných mladých Egypťanů (lidí ve věku pod 25 let představuje v Egyptě přes 50% populace) spolu s mizernými vyhlídkami na lepší budoucnost a agresivita policie posloužily jako sud dynamitu. Stačilo jen škrtnout.

Demoverze demokracie

Odchod Mubáraka je vnímán jako slibný krok v úspěšné cestě k demokracii, nicméně nezapomínejme, že v zemi nyní vládne vojenská junta, jejíž vysoce postavení členové byli součástí předrevolučních struktur a svého vlivu a moci se jen tak nevzdají. Celý svět je tak napjatým svědkem revoluce, která měla za cíl vytvořit nový demokratický systém a učinit opatření vedoucí k ekonomické prosperitě. Doufejme, že se Egypt neinspiruje Sudánem, ani Alžírskem..

Autor: Miroslav Mráz | pondělí 21.2.2011 8:02 | karma článku: 11,88 | přečteno: 1556x
  • Další články autora

Miroslav Mráz

Na svatební cestu napříč Vietnamem

Vydat se na svatbu našeho kamaráda do protáhlé země poloostrova Zadní Indie bylo spontánní rozhodnutí, kterému zpočátku snad nikdo nevěřil. Když jsme na pražském letišti našívali české vlajky na krosny a listovali ve vietnamském slovníku, bylo jasné, že to myslíme smrtelně vážně.

20.10.2013 v 10:00 | Karma: 12,92 | Přečteno: 363x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Překládám jedině zdarma, aneb Jak jsem se dostal na TEDActive 2013

Rozhlížím se po velké místnosti, která podezřele nápadným způsobem připomíná styl bradavické Školy čar a kouzel. Pod majestátným lustrem sedí za stoly uspořádanými do písmene U 20 čarodějů-překladatelů z různých koutů světa – od Brazílie, Tuniska, Francie, České republiky, Švédska, Řecka, Ukrajiny, Černé hory, Srbska, Tanzánie, přes Turecko, Arménii, Ázerbájdžán, Indii, až po Čínu a Jižní Koreu. Jsem v záběru kamer a tak neváhám, beru do ruky mikrofon a pronesu dlouhou řadu zaříkadel na výzvu Alanny, která chtěla zopakovat kouzlo, které mě přeneslo až sem – do kalifornské pouště na setkání překladatelů v rámci konference TEDActive: „Vždy jsem byl fascinován myšlenkami a bavilo mě překládání. Chvíli jsem uvažoval o tom, že bych se tím mohl i živit, ale po prvním překladu manuálu k obsluze mikrovlnky jsem změnil názor. V poslední době se má fascinace z myšlenek přesunula na jejich realizaci. Náš první projekt na uspořádání divadelního představení jsme s kamarády ale natolik přestřelili, že bylo nutné ubrat na fantazii. Další akce nám ukázaly, jak těžké je něco měnit. Člověk se ale nemůže po prvním střetnutí svých myšlenek s realitou, ve kterém má realita mírně navrch, podělat. Začal jsem proto hledat inspiraci, něco, co by mi pomohlo udržet nadšení a mírnou naivitu a zároveň motivovalo úspěchem jiných. A tak jsem narazil na TED.“

11.3.2013 v 10:00 | Karma: 10,57 | Přečteno: 285x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Komparativní výhoda ve vánočním hávu

Sedím právě na letišti, přede mnou hraje čtyřicetičlenný dětský orchestr vánoční (americké) písně a dopadá na mě jistá nostalgie. A protože jsem zároveň po čtyřech letech studia ekonomie konečně skutečně pochopil, resp. přijal, myšlenku komparativní výhody, rád bych vánoční tématiku spojil právě s ní.

16.12.2012 v 10:00 | Karma: 7,27 | Přečteno: 637x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Chceme šetřit? Legalizujme drogy!

Nechvalně proslulá prohibice alkoholu z dvacátých a třicátých let v Americe jen zesiluje hlasy mnohých ekonomů prosazujících legalizaci drog. Ušetříme tak až 46 miliard dolarů! A to není vše, milé drogy ještě zdaníme a to nám přinese do kapsy dalších 15 miliard! Přes čtyřicet let trvající válka proti drogám nás stála přece zbytečně moc a jediný její pozitivní efekt je nižší úroveň spotřeby. Ba naopak prohibice přináší jen samá negativa - vyšší míru násilí (vysoká cena dovádí závislé k prostituci a dalším zločinům), korupci apod. Milton Friedman na sklonku svého života dokonce říkal: „Legalizujte drogy a bude tu dvakrát míň věznic a vězňů.“

9.11.2011 v 20:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 730x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Budoucnost eurozóny

Nad Evropou se vznáší černé mraky, v sázce je nejen budoucnost Řecka, ale i samotného eura. Po letech vyplývá na povrch, že je řecký dluh prolezlý Evropou jako krkovička a zejména centrální lídři ve snaze spasit eurozónu čelí dvěma obrovským výzvám – hasit fiskální požár a zároveň určit směr dalšího vývoje. Na otázku, jestli by jím byla hlubší integrace EU hledali v rámci Masarykových debat odpověď dva týmy řečníků.

3.11.2011 v 20:00 | Karma: 8,84 | Přečteno: 712x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Barack Obama - americký Robin Hood

„Chudý se mu klaněl, bohatý se jej bál.“ – nápis z náhrobního kamene skutečného Robina Hooda. Všichni známe příběh o Robinu Hoodovi. Ačkoli tento romantický hrdina není tak proslulý jako např. Superman, motivy jeho konání a přehlednost (a přizpůsobivost) příběhu nabízejí pro široké spektrum diváků skvělou podívanou. Zdá se, že legenda o sherwoodském hrdinovi znovu oživla v posledních týdnech, když (R)Obama spolu s „Malým“ Warrenem vystřelili varovný šíp na americké milionáře.

28.10.2011 v 9:00 | Karma: 8,81 | Přečteno: 656x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Zrušme KSČM!

„Kdo není ve dvaceti komunistou, je hlupák. Kdo je komunistou i ve třiceti, je ještě větší hlupák.“ George B. Shaw

28.9.2011 v 21:08 | Karma: 14,46 | Přečteno: 1190x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Hladovkou proti korupci!

Korupce je v současnosti horké téma u nás i ve světě. Její krása je v tom, že má rozdílné formy a pro každý stát je něčím specifická. Styčné body však najdeme – jakási nedůvěra ve stát, společenská frustrace a špatný systém kontroly, který korupci krmí dosyta. Aby bylo jasno – nikomu snad nejde o vyhladovění korupce jako takové, nicméně snaha o omezení jídelníčku korupčníků by byla určitě na místě..

2.9.2011 v 10:43 | Karma: 7,43 | Přečteno: 543x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Rostoucí Indie

„Jsem optimistou, do tří let bude Indie rozvinutá země, jedním z nejlepších míst na světě,“ rozplýval se nad zářnou budoucností místní profesor předmětu The Art of Living (umění žít, sebepoznání, relaxace, duševní hygiena). „Důležitá je láska a poznání,“ pokračoval dál. Usmíval jsem se, s láskou souhlasím, optimismus, alespoň v ekonomické oblasti, v příštích pár letech však nesdílím.

12.8.2011 v 14:56 | Karma: 10,04 | Přečteno: 925x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Incredible India

„Incredible India“ – tak lákají zvědavé cestovatele do země plné kulturního bohatství, tradice a nejnověji i země, od které se očekává v následujících desetiletích nástup do velké Trojky – ekonomických velmocí. Jaká „neuvěřitelná“ Indie vlastně je? Na tuto otázku se snažím najít alespoň částečnou odpověď již třetí týden během rozvojové stáže v indickém Indore Public School. Indický premiér Manmohan Singh o Indii říká, že je "velmi bohatou zemí plnou chudých lidí" - to sice krásně vše zjednodušuje, nicméně podněcuje k da(e)lšímu zamyšlení.

27.7.2011 v 11:17 | Karma: 9,27 | Přečteno: 955x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

První máj, nejen lásky čas

První máj je nejen časem lásky, kdy zamilované páry (možná i nezamilované) vychází pod rozkvetlé stromy a líbají se, ale i dnem, kdy se vychází do ulic – ať už se jedná o prvotní protestní akce anarchistů, extremistů a nově lidí, co věří v pluralitní společnost a odmítají nenávistné ideologie.

4.5.2011 v 11:45 | Karma: 6,49 | Přečteno: 737x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Česko v krizi

Česko se zmítá v bouři nespokojenosti. Lidé k tomu mají nespočet důvodů – od chvílemi až morbidní stávky lékařů (Vyřešily ony 2 miliardy něco? Byla nastartována systémová změna?), korupčních afér, povolební deziluze a nejnověji kauzy Věcí veřejných (VB tak jistě vnímá soukromí svých spolustraníků), v níž figurují postavičky napoleonského Víta Bárty, mladé ambiciózní Kočí, které po dvou letech došlo, že strana VV je vlastně sekta, sponzora Babáka, který si na sponzorování půjčil, Škárky apod. Rozehrálo se divoké divadlo v němž se člověk těžko vyzná (úmyslně konspirační nahrávka Kočí tento mix faktů, domněnek a dezinformací dovršuje). Je to šílené, ale na druhou stranu –je teď co psát i číst.

15.4.2011 v 9:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 906x | Diskuse| Společnost

Miroslav Mráz

Role sociálních médií v době krizí

"By giving people the power to share, we're making the world more transparent." Marc Zuckerberg Od dob, kdy byly postiženy oblasti kolem Mississippi a New Orleans hurikánem Katrina, jsou sociální média stále více zdůrazňována jako důležitý zdroj informací a pomoci. Autentické záběry z mobilů účastníků povstání či lidí postižených přírodními katastrofami, stejně tak jako zneklidňující zprávy ze světa, nahání husí kůži a významným způsobem formují názory lidí. S nesmírnou rychlostí šíří emoce z jednoho konce světa na druhý. Na pozadí současných krizí v severní Africe, či Japonska je význam sociálních médií stále markantnější.

14.4.2011 v 9:00 | Karma: 5,32 | Přečteno: 572x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Divadelní interpelace: Umění reforem

Dnes jsem spolu s kolegou nasedl na vlak a jel do Prahy na první Interpelaci v přímém přenosu odehrávající se na prknech Nové scény Národního divadla. Téma Umění reforem spolu s pozvanými hosty zadávalo na zajímavý zážitek, no uznejte sami – ministr financí Miroslav Kalousek, biolog a esejista Stanislav Komárek, bývalý eurokomisař a nejbohatší důchodce ČR Vladimír Špidla a půvabná politoložka Anna Matušková. Moderování se ujala „horká puška“ ekonomie Tomáš Sedláček. Za plentou seděli Carlos V s vlkem alias Laurel a Hardy.

25.3.2011 v 8:51 | Karma: 7,80 | Přečteno: 829x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Zamilovaná ekonomie a mýtus ekonomického růstu, pokračování

Jako kdybychom potřebovali někdy dobít Resetovat systém, nahodit lidskost a život V cyklech, které se vyhýbají naší kontrole A možná proto jsou taková procitnutí tak... půvabná. Připomínají mi, že jsi moje láska, a já že jsem robotem. MM

5.3.2011 v 10:06 | Karma: 6,01 | Přečteno: 601x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Zamilovaná ekonomie a mýtus ekonomického růstu

Určitě jste byli za svůj život několikrát zamilováni, na první vztahy a zážitky s vašimi „láskami“ asi nikdy nezapomenete. Láska je pro většinu z nás něčím nenahraditelným, stojí za našimi rozhodnutími, pod jejím vlivem jsme schopni udělat cokoli. V ekonomii a společnosti hraje láska velmi důležitou roli.

4.3.2011 v 8:44 | Karma: 6,94 | Přečteno: 726x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Proč nesnášíme cikány

„Jsou líní, nepřizpůsobiví, nikdy nebudou pracovat, kradou a jinak to ani nikdy nebude – vždyť to trvá už víc jak 50 let a s nic se nezměnilo..“ tak zní argumenty lidí, se kterými jsem se v poslední době bavil o romské problematice. Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl napsat článek na tak ožehavé téma je ten, že výše zmiňované argumenty používá široké spektrum lidí – od teenagerů až po důchodce. Z jejich výpovědí jde cítit averze až nenávist. Ona jasnost a jistota v jejich tvrzení mě zaráží, protože považuji přílíš jasná tvrzení za nezřejmá.[1] Pojďme se nyní krátce a zjednodušeně podívat na romskou problematiku. (Tento článek berte jako podnět, impuls pro zamyšlení. Pro ty, co by chtěli proniknout hlouběji, doporučuji knihu Dr. Horváthové)

24.2.2011 v 9:43 | Karma: 10,92 | Přečteno: 2025x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 830x
Student, renesanční kulturista, člen Přátel Černého macaráta.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky