Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší génius všech dob, sluneční skvrny a revoluce v Egyptě

V tomto článku vás proženu životem zapadlé americké hvězdy, labyrintem mýtů až po současnou situaci v Egyptě.

 

Génius Sidis

V souvislosti se spojením „největší génius všech dob“ vás jistě napadnou velikáni typu Einstein, Newton, DaVinci nebo Goethe. Zřejmě nikdy jste ale neslyšeli o Williamu Jamesi Sidisovi, zapadlému pionýru lidského poznání.

William se narodil těsně před začátkem 20. století do rodiny psychologa a medičky, což bylo pro jeho další život osudným. Jeho otec Boris zpozoroval u malého Sidise nadměrnou zvídavost a radost z poznávání nových věcí a tak neváhal a začal svůj malý experiment, jehož výsledkem byl zřejmě nejvýkonnější mozek, který kdy kráčel po Zemi. William již v 18 měsících čte New York Times, v osmi letech mluví osmi jazyky, včetně svého vlastního, v jedenácti letech je přijat na Harvardovu univerzitu v rámci programu pro nadané mladé studenty (mezi jimiž jsou např. matematik Norbert Wiener, vynálezce Richard Fuller a skladatel Richard Sessions) a stává se americkou hvězdou. Na Harvardu jako šestnáctiletý přednáší a všichni mu předpovídají skvělou kariéru nedostižného matematika.  Po ukončení bakalářského studia William v euforii sděluje novinářům, že hodlá žít dokonalý život, který pro něj představuje život v ústranní. Štěstí se nicméně Sidisovi v pozdějším životě jakoby vyhýbá (snad daň za raketový vzestup) a čelí mnoha nepříjemnostem – vyhazovu z univerzity, odsouzení k osmnácti měsícům vězení za spoluúčast v květnovém socialistickém pochodu, odloučení od rodiny, vykonávání mnoha pokoutných povolání. Ze zázračného dítěte se stává pronásledovaný psanec.

Sidisův věhlas spočívá v jeho obdivuhodně širokému záběru – od spisů o kosmologii k americkým dějinám, přes vyčerpávající systematický popis dopravních sítí a studie stavebnictví. V pojednání o kosmologii z roku 1925 předpovídá existenci temné hmoty, jejíž popření označil Albert Einstein za největší chybu svého života, a fascinujícím způsobem uvádí teoretický koncept „reversibility“ druhého termodynamického zákonu, pomocí něhož dokazuje mylnost teorie Velkého třesku a uvádí, že vesmír je nekonečný a věčný – jednoduše nemá začátek, ani konec, počátek, ani zánik. Sidis tak originálním způsobem uvádí mechanismus, který je aplikovatelný v mimogalaktickém prostoru a poukazuje na neúplnost, ba dokonce úplné selhání Einsteinovy obecné teorie relativity.

Mytický urychlovač revolucí

O vlivu Slunce na život na Zemi bylo popsáno mnoho stran a nikdy nebyly učiněny jasné závěry. Výskyt slunečních skvrn je např. často spojován s mystickým mýtem globálního oteplování. Mystickým z řeckého mystérion – pouze pro zasvěcené, mýtem,  jak praví Tomáš Sedláček, protože, ačkoli v něj nevěříme, žijeme jej – je všudypřítomný, přesto jej nikdy neuchopíme. Snaha některých vědců udržet hlavní příběh pak někdy vede k aférám typu Climategate..

Ve svém kratičkém pojednání z roku 1918 Sidis zajímavě píše o vlivu sluneční aktivity na urychlení revolucí. Férově však přiznává, že sluneční skvrny nejsou hlavní příčinou nepokojů, v zemi musí již existovat revoluční tendence. Jeho teze je ve zkratce následující: čím větší je počet slunečních skvrn (maximum), tím studenější je počasí, což způsobuje v „chladných“ zemích špatnou úrodu a dochází k hladomorům. To samé se děje v opačných podmínkách:  malý počet skvrn – teplejší počasí – špatná úroda v „teplých“ zemích a následné potíže. Přesvědčivě dokládá seznam třiceti tří revolucí, z nichž většina proběhla právě podle tohoto předpokladu – pro názornost uveďme např. ruskou revoluci z roku 1917, kdy se její příčiny zdůvodňovaly v tisku následovně: „Starý režim dovedl zemi na samou mizinu a lidi k úplnému vyhladovění.  Nedalo se to již déle snést. Obyvatelé Petrohradu vyšli do ulic projevit svou nespokojenost. Byli však zahnáni střelbou.“ Fyzické strádání – zejména hladovění spolu s nedostatkem oblečení a paliv označuje za hlavní příčiny revolucí. Obyčejně účinné represe lidem v takovém případě nezabrání v projevu nespokojenosti.

Egyptská případovka

Snímky z pro(do)bíhajících lidových bouří severní Afriky, zvláště pak Egypta, obletěly svět. Co nepokoje způsobilo? Podle Sidise by se mělo jednat o následek špatného počasí a úrody. Zkontrolujme ještě další předpoklad: ano, jsme v období slunečního minima v oblasti „teplého“ Egypta. Co na to říkají jiní?

Podle Oxfamu ohrožují miliony životů vysoké ceny potravin, které „vyjídají“ peněženky lidí žijících v méně rozvinutých ekonomikách z 50-80%. Oxfam vidí hlavní příčinu vzrůstu cen ve špatném počasí, vysoké ceně ropy, zvýšené poptávce po biopalivech, restrikcích v exportu a finančních spekulacích. Vidíme, že se jedná o složený komplex na sebe navazujících dějů, jakoby kopírujících úvahy Sidise. Co se týče revolučních tendencí, ty byly v Egyptě jistě přítomné již dlouhou dobu. Poté, co se v prosinci upálil stánkař na protest proti vládní korupci vše nabralo na spádu. Krize v Tunisu podnítila mladé lidi k protestu proti stoupající nezaměstnanosti, policejní brutalitě, vysokým cenám potravin a represivnímu režimu. Vysoký počet vysokoškolsky vzdělaných mladých Egypťanů (lidí ve věku pod 25 let představuje v Egyptě přes 50% populace) spolu s mizernými vyhlídkami na lepší budoucnost a agresivita policie posloužily jako sud dynamitu. Stačilo jen škrtnout.

Demoverze demokracie

Odchod Mubáraka je vnímán jako slibný krok v úspěšné cestě k demokracii, nicméně nezapomínejme, že v zemi nyní vládne vojenská junta, jejíž vysoce postavení členové byli součástí předrevolučních struktur a svého vlivu a moci se jen tak nevzdají. Celý svět je tak napjatým svědkem revoluce, která měla za cíl vytvořit nový demokratický systém a učinit opatření vedoucí k ekonomické prosperitě. Doufejme, že se Egypt neinspiruje Sudánem, ani Alžírskem..

Autor: Miroslav Mráz | pondělí 21.2.2011 8:02 | karma článku: 11,88 | přečteno: 1556x
  • Další články autora

Miroslav Mráz

Na svatební cestu napříč Vietnamem

Vydat se na svatbu našeho kamaráda do protáhlé země poloostrova Zadní Indie bylo spontánní rozhodnutí, kterému zpočátku snad nikdo nevěřil. Když jsme na pražském letišti našívali české vlajky na krosny a listovali ve vietnamském slovníku, bylo jasné, že to myslíme smrtelně vážně.

20.10.2013 v 10:00 | Karma: 12,92 | Přečteno: 363x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Překládám jedině zdarma, aneb Jak jsem se dostal na TEDActive 2013

Rozhlížím se po velké místnosti, která podezřele nápadným způsobem připomíná styl bradavické Školy čar a kouzel. Pod majestátným lustrem sedí za stoly uspořádanými do písmene U 20 čarodějů-překladatelů z různých koutů světa – od Brazílie, Tuniska, Francie, České republiky, Švédska, Řecka, Ukrajiny, Černé hory, Srbska, Tanzánie, přes Turecko, Arménii, Ázerbájdžán, Indii, až po Čínu a Jižní Koreu. Jsem v záběru kamer a tak neváhám, beru do ruky mikrofon a pronesu dlouhou řadu zaříkadel na výzvu Alanny, která chtěla zopakovat kouzlo, které mě přeneslo až sem – do kalifornské pouště na setkání překladatelů v rámci konference TEDActive: „Vždy jsem byl fascinován myšlenkami a bavilo mě překládání. Chvíli jsem uvažoval o tom, že bych se tím mohl i živit, ale po prvním překladu manuálu k obsluze mikrovlnky jsem změnil názor. V poslední době se má fascinace z myšlenek přesunula na jejich realizaci. Náš první projekt na uspořádání divadelního představení jsme s kamarády ale natolik přestřelili, že bylo nutné ubrat na fantazii. Další akce nám ukázaly, jak těžké je něco měnit. Člověk se ale nemůže po prvním střetnutí svých myšlenek s realitou, ve kterém má realita mírně navrch, podělat. Začal jsem proto hledat inspiraci, něco, co by mi pomohlo udržet nadšení a mírnou naivitu a zároveň motivovalo úspěchem jiných. A tak jsem narazil na TED.“

11.3.2013 v 10:00 | Karma: 10,57 | Přečteno: 285x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Komparativní výhoda ve vánočním hávu

Sedím právě na letišti, přede mnou hraje čtyřicetičlenný dětský orchestr vánoční (americké) písně a dopadá na mě jistá nostalgie. A protože jsem zároveň po čtyřech letech studia ekonomie konečně skutečně pochopil, resp. přijal, myšlenku komparativní výhody, rád bych vánoční tématiku spojil právě s ní.

16.12.2012 v 10:00 | Karma: 7,27 | Přečteno: 637x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Chceme šetřit? Legalizujme drogy!

Nechvalně proslulá prohibice alkoholu z dvacátých a třicátých let v Americe jen zesiluje hlasy mnohých ekonomů prosazujících legalizaci drog. Ušetříme tak až 46 miliard dolarů! A to není vše, milé drogy ještě zdaníme a to nám přinese do kapsy dalších 15 miliard! Přes čtyřicet let trvající válka proti drogám nás stála přece zbytečně moc a jediný její pozitivní efekt je nižší úroveň spotřeby. Ba naopak prohibice přináší jen samá negativa - vyšší míru násilí (vysoká cena dovádí závislé k prostituci a dalším zločinům), korupci apod. Milton Friedman na sklonku svého života dokonce říkal: „Legalizujte drogy a bude tu dvakrát míň věznic a vězňů.“

9.11.2011 v 20:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 730x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Mráz

Budoucnost eurozóny

Nad Evropou se vznáší černé mraky, v sázce je nejen budoucnost Řecka, ale i samotného eura. Po letech vyplývá na povrch, že je řecký dluh prolezlý Evropou jako krkovička a zejména centrální lídři ve snaze spasit eurozónu čelí dvěma obrovským výzvám – hasit fiskální požár a zároveň určit směr dalšího vývoje. Na otázku, jestli by jím byla hlubší integrace EU hledali v rámci Masarykových debat odpověď dva týmy řečníků.

3.11.2011 v 20:00 | Karma: 8,84 | Přečteno: 712x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Omezí dávky i povolení. Litva a Polsko pomohou Kyjevu s vracením branců

25. dubna 2024  18:12

Litva hodlá pomáhat ukrajinským úřadům s navracením ukrajinských mužů v branném věku. Ve čtvrtek to...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 830x
Student, renesanční kulturista, člen Přátel Černého macaráta.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky